Vancouver Relocation and Rental Services

Relocating to a new city is a big step! Finding a home takes away a lot of the stress but searching for that perfect place can be overwhelming especially when you don’t have enough time and market knowledge.

Vancouver rental market is extremely competitive, due to a combination of high demand and low supply with vacancy rates at extremely low levels. Especially if you are not physically present in the city, your emails or calls may be unanswered by the landlords, property managers or you cannot view potential homes. It can also be time-consuming for you to research which neighbourhood will best fit you and your lifestyle. 

Getting a local guide, you can trust and an agent representing you will increase your credibility, save you time and give you a peace of mind in this challenging rental market while you can stay focused on what matters most!  

Rental Services We Offer for Tenants: 

  • Client needs analysis 
  • Location and Neighbourhood Consultation 
  • Searching & Identifying potential properties 
  • Contacting property owners & Getting appointments  
  • Showing Properties, Including Remote Tours ( Viewing properties on your behalf through Skype/FaceTime or recording a video tour). 
  • Consultation for tenant application & supporting documents 
  • Reviewing paperwork and details of the lease  

Contact us to find out rates for the rental services that we offer.

Özlem Kırmızı
Özlem Kırmızı
2024-01-14
Yurtdışına ilk kez çıkacaktım ve Vancouver´da kızımın okuluna yakın bir ev arıyordum. İngilizcemin yetersizliği, Kanada’daki ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerinin Türkiye'den yazılan mesajlara cevap vermemeleri beni strese sokmuşken Berna hanımla tanıştım. Güleryüzü, işini severek yapması, tecrübesi, özveri ile saat farkına bakmadan her adımda bizi bilgilendirmesi bende güven oluşturdu. 1 hafta gibi kısa süre içersinde kızımın okuluna yakın standartlarımıza uygun evi buldu. Resmi işlemleri birebir irtibat halinde hallettik ve kanadaya gelmeden evimiz hazırdı. Berna hanıma emekleri için çok teşekkür ederiz.
Fuat Berk KIRLI
Fuat Berk KIRLI
2024-01-05
Ailece Vancouver’a taşınma kararı aldığımız sürecin başında, burada yapılması gereken hemen tüm resmi işlerin adrese bağlı olduğunu öğrenmemiz bizde ciddi endişe yarattı. Çünkü yerleşmek istediğimiz ve küçük oğlumuzu göndermek istediğimiz okulun bulunduğu bölgede evler görece eski ve sonradan öğrendiğimiz dezavantajlara sahipti. İşlerimiz devam ettiği için, burada bizim kabul, kriter ve beklentilerimizi karşılayan, en doğru evi bulacak ve bizim buradaki hem gözümüz hem burnumuz 😀olacak birine ihtiyaç vardı. Bu noktada Berna hanım özverili bir şekilde, saat farkına rağmen, tüm seçenekleri birer birer yerinde bize göstererek çok yardımcı oldu. Hem doğru evin bulunması, hem de ev sahibi ile ilgili resmî işlerin takibi ve bilgilendirme sürecini onunla beraber sorunsuz olarak tamamladık. Kendisinin bilgi birikimi, ilişki yönetimi, ve doğru değerlendirmeleri bize bu süreçte çok önemli bir yol gösterici oldu. Vancouver a hayatını taşımayı düşünen ve ev kiralama ihtiyacı olacak herkese, Berna hnm ile çalışmalarını tavsiye ederiz. Bu süreçleri tek başınıza yüklenmeniz yorucu, zaman alan, bazen yanıltıcı olabilir diye düşünüyoruz. Bu anlamda, kendisine destek ve yönlendirmeleri için çok teşekkür ederiz.
Furkan Demirbay
Furkan Demirbay
2023-12-31
Berna hanım ile çalışmak harikaydı.Bizi en doğru şekilde yönlendirdi ve çok hızlı bir şekilde en güzel evi bulduk😊 Sayesinde yeni yıla yeni evimizde giriyoruz. 🙂
Basak Gorgun
Basak Gorgun
2023-11-29
Kanada’ya tasinma karari aldigimizda bizi en korkutan sey ev bulmanin zorlugu ve sureciydi.Yogun arastirmalara girdigim donemde Berna ile yollarimiz kesişti.Onun yonlendirmeleri sayesinde arama bolgelerimizi genişlettik kriterlerimizi revize ettik derken Bingooo Hayalini kurdugum bolgede tam da istedigim gibi bir evimiz var artik 💜 Sayesinde hayatimiza 1-0 onde basladigimizi hissediyorum:) Gönülden tavsiye ederim🙏 isini gerçekten iyi yapan insanlara denk gelmek zira gunumuzde cok zor .. Herkese bol sans
Wifak Tayeb
Wifak Tayeb
2023-10-10
Our experience with Berna finding a home was wonderful, Berna is so professional and detail oriented, she helped us rent a home while we were outside Canada, Thanks to her the process were very smooth and easy. We highly recommend her professional service
İsmail Yıldız
İsmail Yıldız
2023-10-06
We met Mrs. Berna with the suggestion of our friends. It was the most important part of our house finding process that started when we were still in Istanbul. It has come to a different place in our hearts with its constant support of positive energy and its very fast response to every question at any moment, if it is not even related to the finding home. You can establish this sincerity with very few people without seeing each other from 10000km away. This makes Berna very valuable to us. We felt his friendly attitude once again when we set foot in Vancouver, with the fact that he carried out our house finding process from beginning to end, taking us from that house to that house, directing the most suitable houses that can make us happy in terms of price performance. We would like to thank and strongly recommend Mrs. Berna, who provided us with all kinds of support in our home finding process.
Mehmet Can KAYA
Mehmet Can KAYA
2023-09-03
Not only she find us perfect home really quickly, she also gave us so many informations about Canada itself. She understands our needs and must-haves and rapidly find us places. We will definitely call her again before buying a house 🙂
Pelin Ayhan koc
Pelin Ayhan koc
2023-09-02
Settling down in a new country and finding a rental, especially in a place like Vancouver, can be incredibly challenging. However, Berna made this process remarkably easy for us. With her expertise and thoughtful consultations, I never felt lost or isolated. I was really worried to find a place that is pet friendly however thanks to Berna, we found our dream home in Vancouver. Working with her has been a joy, and She was my lucky charm in this new city. She did not just find us a home but also consult us how to settle and live in Vancouver. We wholeheartedly believe people who work with Berna will find their place to call home. ☺️
Edin Karabulut
Edin Karabulut
2023-07-03
Kanada’ya ayak basmadan, bize kiralık daire buldu. Çok calıskan, ilgili, günün her saati bize bilgilendirme yaptı. Simdi Kanada’dayız ve evimizdeyiz. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.
G B
G B
2023-06-26
Berna is a great consultant. We were very worried as we came from Turkey. It was very valuable for us to feel your support regarding our concerns and expectations. She did a great job helping us rent the house we wanted. Thank you for helping us get off to a good start in our new life.